Select a contest to display result
Sinapse Packaging Contest
Tournament Cup
Round 4
Yuri Rabello
198.44 points
Senai de Artes Gráficas Henrique D'Avila Bertaso
Rayane Michelle de Araújo Silva
192.19 points
Faculdade SENAI Theobaldo de Nigris
Denis Kulagin
189.06 points
HTWK Leipzig
Lukas Briggen
187.5 points
Viscom/dpsuisse
YU NA JO
182.81 points
Shingu College
Anna Bordoli
181.25 points
IIS Da Vinci Ripamonti
Daniil Grybeniuk
181.25 points
Cluster of the Polygraphic Industry, Publishing Activities, and Digital Technologies
Reyly Hernández
177.34 points
Universidad Fidel Velázquez
Semi-final
Yuri Rabello
Senai de Artes Gráficas Henrique D'Avila Bertaso
Rayane Michelle de Araújo Silva
Faculdade SENAI Theobaldo de Nigris
Denis Kulagin
HTWK Leipzig
Lukas Briggen
Viscom/dpsuisse
Final
Yuri Rabello
Senai de Artes Gráficas Henrique D'Avila Bertaso
Denis Kulagin
HTWK Leipzig
CHAMPION
Yuri Rabello
Senai de Artes Gráficas Henrique D'Avila Bertaso
Publication date: 2024-04-01 13:14
SCHOOLS RANKING
Ranking Country School Round 1 Round 2 Round 3 Scoring
1 Shingu College 210.57 262.29 245.97 718.83
2 Universidad Fidel Velázquez 235.14 210.57 249.78 695.49
3 Faculdade SENAI Theobaldo de Nigris 207.86 230 244.45 682.31
4 Senai de Artes Gráficas Henrique D'Avila Bertaso 234.86 185.71 234.19 654.76
5 IIS Da Vinci Ripamonti 249.14 166 235.78 650.92
6 Cluster of the Polygraphic Industry, Publishing Activities, and Digital Technologies 188.28 169.14 189.11 546.53
7 HTWK Leipzig 218.57 204.29 115.87 538.73
8 Viscom/dpsuisse 208.57 205.71 68.41 482.69
9 Aitken Spence Printing & Packaging (Pvt) Ltd 128.57 181.43 171.59 481.59
10 Almaty College of Printing 214.28 150.48 17.46 382.22
11 University of West Attika - Graphic Arts Technology Department 120 122.86 67.92 310.78
12 Center of Applied Technology North 144.29 58.57 71.11 273.97
13 Pekin Community High School 94.29 70.29 33.4 197.98
14 CCI CHARENTE FORMATION 195.36 0 0 195.36
15 School of Graphic Communications Management @TMU 63.33 36.67 15.34 115.34
16 CFP San Marco 51.43 0 0 51.43
17 Rochester Institute of Technology 0 0 18.25 18.25
18 Lycée Paul CORNU 0 0 0 0
18 Instituto Nacional de Aprendizaje (INA) 0 0 0 0
18 INGRIN Institute of Printing & Graphics 0 0 0 0
COMPETITORS RANKING
Candidates' scoring are based on the resolution of the exercises in the simulator. The result takes into account the resolution time (real time) and virtual costs (raw materials – paper, ink), actions performed on the press (virtual time). The lowest cost gives the highest number of points. The points awarded are degressive for the other candidates. For each round, competitors will have to solve 3 exercises. The final score considers the number of exercises solved. If a candidate does not solve an exercise, he will receive 10% of the lowest grade.
Ranking Country Full name School Round 1 Round 2 Round 3 Scoring
1 Reyly Hernández Universidad Fidel Velázquez 268.57 232.86 280.32 781.75
2 SOO MIN HWANG Shingu College 195.71 282.86 287.94 766.51
3 Anna Bordoli IIS Da Vinci Ripamonti 258.57 222.86 281.75 763.18
4 SI WOON ROH Shingu College 214.29 285.71 246.83 746.83
5 YU NA JO Shingu College 222.86 271.43 248.25 742.54
6 Japhet Bazan Universidad Fidel Velázquez 242.86 241.43 230.48 714.77
7 Andria Correa Senai de Artes Gráficas Henrique D'Avila Bertaso 261.43 216.43 234.92 712.78
8 Brenda Gabiña Universidad Fidel Velázquez 257.14 235.71 211.11 703.96
9 Rayane Michelle de Araújo Silva Faculdade SENAI Theobaldo de Nigris 254.29 207.14 227.94 689.37
10 Ricardo Mateos Universidad Fidel Velázquez 251.43 181.43 251.11 683.97
11 KANG HO KIM Shingu College 202.86 288.57 191.43 682.86
12 Lucas Barboza Senai de Artes Gráficas Henrique D'Avila Bertaso 221.43 222.14 236.51 680.08
13 Lucia Mauri IIS Da Vinci Ripamonti 260 174.29 244.13 678.42
14 Gustavo Da Silva Faculdade SENAI Theobaldo de Nigris 161.43 252.86 260.95 675.24
15 Mattia Tarantini IIS Da Vinci Ripamonti 252.86 150 270.79 673.65
16 Yuri Rabello Senai de Artes Gráficas Henrique D'Avila Bertaso 267.14 165.71 234.29 667.14
17 Estevão Maliuk Senai de Artes Gráficas Henrique D'Avila Bertaso 262.86 174.29 222.86 660.01
18 JAE SEONG LEE Shingu College 217.14 182.86 255.4 655.4
19 Daniele Giuliano IIS Da Vinci Ripamonti 248.57 115.71 249.05 613.33
20 Valentina Flores Universidad Fidel Velázquez 155.71 161.43 275.87 593.01
21 Artem Gordiienko Cluster of the Polygraphic Industry, Publishing Activities, and Digital Technologies 237.14 125.71 219.37 582.22
22 Daniil Grybeniuk Cluster of the Polygraphic Industry, Publishing Activities, and Digital Technologies 191.43 195.71 173.17 560.31
23 João Pires Senai de Artes Gráficas Henrique D'Avila Bertaso 161.43 150 242.38 553.81
24 Vitalii Shtayura Cluster of the Polygraphic Industry, Publishing Activities, and Digital Technologies 157.14 201.43 185.24 543.81
25 Denis Kulagin HTWK Leipzig 218.57 204.29 115.87 538.73
26 Vasyl Klymenko Cluster of the Polygraphic Industry, Publishing Activities, and Digital Technologies 210 134.29 193.33 537.62
27 Ali Osman IIS Da Vinci Ripamonti 225.71 167.14 133.17 526.02
28 Boris Burkevych Cluster of the Polygraphic Industry, Publishing Activities, and Digital Technologies 145.71 188.57 174.44 508.72
29 Zoe Fandel Pekin Community High School 140 197.14 166.98 504.12
30 Damir Orazalyuly Almaty College of Printing 267.14 172.86 52.38 492.38
31 Lukas Briggen Viscom/dpsuisse 208.57 205.71 68.41 482.69
32 Aravinda Kariyawasam Aitken Spence Printing & Packaging (Pvt) Ltd 128.57 181.43 171.59 481.59
33 Paolo Ortolano University of West Attika - Graphic Arts Technology Department 184.29 188.57 97.46 470.32
34 Nikolaos - Filippos Kyrillos University of West Attika - Graphic Arts Technology Department 128.57 184.29 114.84 427.7
35 Adil Tussupbekov Almaty College of Printing 225.71 161.43 0 387.14
36 Andriani Goutou University of West Attika - Graphic Arts Technology Department 134.29 118.57 59.37 312.23
37 James Hovaker Center of Applied Technology North 144.29 58.57 71.11 273.97
38 NOA VALER CCI CHARENTE FORMATION 272.86 0 0 272.86
39 Batoul Al-Hamdani School of Graphic Communications Management @TMU 114.29 110 46.03 270.32
40 Beibit Aitbaev Almaty College of Printing 150 117.14 0 267.14
41 Marshal Pruitt Pekin Community High School 111.43 154.29 0 265.72
42 MARILOU DEGAIT CCI CHARENTE FORMATION 191.43 0 0 191.43
43 NEIL NORMAND CCI CHARENTE FORMATION 170 0 0 170
44 TOM ESCARABAJAL CCI CHARENTE FORMATION 147.14 0 0 147.14
45 Current Clark Pekin Community High School 112.86 0 0 112.86
46 Michael Cate Pekin Community High School 107.14 0 0 107.14
47 Veronica Demciuch School of Graphic Communications Management @TMU 75.71 0 0 75.71
48 Sophia Inglis Rochester Institute of Technology 0 0 54.76 54.76
49 Gaia Busatto CFP San Marco 51.43 0 0 51.43
50 Eleni - Stella Theodorakidou University of West Attika - Graphic Arts Technology Department 32.86 0 0 32.86
51 Prashan Silva INGRIN Institute of Printing & Graphics 0 0 0 0
51 José Daniel Rios Piedra Instituto Nacional de Aprendizaje (INA) 0 0 0 0
51 Carlos Jair Membreño Espinoza Instituto Nacional de Aprendizaje (INA) 0 0 0 0
51 Elena Isabel Gonzalez Silva Instituto Nacional de Aprendizaje (INA) 0 0 0 0
51 ALLEAUME Ermeline Lycée Paul CORNU 0 0 0 0
51 Dane Adams Pekin Community High School 0 0 0 0
51 Owen Kimbrough Rochester Institute of Technology 0 0 0 0
51 Quinn Coonly Rochester Institute of Technology 0 0 0 0
51 Grace Bongard School of Graphic Communications Management @TMU 0 0 0 0
51 LEPARGNEUL Quentin Lycée Paul CORNU 0 0 0 0
51 Thushara Thanaweera Arachchi INGRIN Institute of Printing & Graphics 0 0 0 0